Jaromir Śniegowski - zdjęcie

Jaromir Śniegowski
Instruktor Chen Taijiquan

Kontakt:


chen@chen.org.pl
lub tel. 012 294 02 56
w godz. 10:00 - 12:00

Ur. 02.11.1953 r. w Krakowie. Polonista z wykształcenia (UJ), ukończył Podyplomowe Studium Ochrony Przyrody na Akademii Rolniczej w Krakowie. Instruktor rekreacji fizycznej ze specjalnością kung fu. Od pierwszego numeru (1991) współpracuje z pismem "Karate. Kung Fu"; które już przestało się ukazywać. Autor wielu artykułów, a także jednej z pierwszych książek na temat chińskich sztuk walki, Kung Fu. Wushu, wydanej wraz z J. Szymankiewiczem w latach 80.

Redaktor książki Jana Silberstorffa Chen. Żywe taijiquan w klasycznym stylu, a także następnej: Pięć poziomów taijiquan według wielkiego mistrza Chen Xiaowanga. Opracował także książkę Z anegdot o mistrzach i uczniach domu Hu, dostępną też w wersji elektronicznej.

Naucza w Krakowie. Prezes WCTA - Polskiego Towarzystwa Rozwoju Chen Tai Ji Quan.

Pod koniec lat 70 rozpoczął naukę stylu Chow Gar (Jow Ga) u Richarda Piwowońskiego i Grzegorza Ciembroniewicza, w półtora roku później zajął się taiji (zachorował wtedy na zapalenie stawów i ćwiczenia potraktował jako lecznicze). Zgodnie z sugestią G. Ciembroniewicza zajął się tymi ćwiczeniami na stałe.

Od momentu pojawienia się takiej możliwości jako pierwsza osoba w Polsce został uczniem wielkiego mistrza Chen Xiaowanga, oraz pobierał nauki u jego ucznia sifu Jana Silberstorffa i syna wielkiego mistrza Chen Yingjuna. Dwum ostatnim pomaga organizować seminaria w Polsce – najpierw w Krakowie, potem w Lanckoronie.

Absolwent studium dietetyki chińskiej (1998-2001), firmowanego przez Avicenna Institut z Niemiec, prowadzonego przez Inę Diolosa.

Pod koniec marca 2009 roku w Chenjiagou w Chinach został oficjalnie członkiem 20. generacji wojowników rodziny Chen, a więc "uczniem zamkniętych drzwi" wielkiego mistrza Chen Xiaowanga.

Jego nauczyciele to:

Naucza wymienionych wyżej form stylu Chen. Prowadzi grupy głównie w Krakowie. W grupach początkujących - shi jiu shi (yilu) i san shi ba shi, formy z kulą i szablą; na średniozaawansowanej - laojia yilu, formy z mieczem; na zaawansowanej: laojia erlu, formy z halabardą i włócznią/kijem. Najbardziej zaawansowani uczą się formy z dwiema szablami lub z dwoma mieczami.

Na comiesięcznych obozach, odbywających się głównie w Lanckoronie kładzie nacisk na ćwiczenia fajing i Pchających Dłoni, a także zajęcia z bronią drzewcową.

Udziela także lekcji prywatnych, w trakcie których program nauczania jest indywidualnie dostosowywany do możliwości i potrzeb studenta.Polskie Towarzystwo Rozwoju Chen Taiji Quan
Oficjalna strona Towarzystwa: www.chen.org.pl,  e-mail: chen@chen.org.pl
Treść: Jaromir ŚniegowskiWykonanie stronyTadeusz Jasienski